Haber

Bakan Kirişci’den ‘çip süresi’ açıklaması: Uzatma olabilir

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Rakamların genel gidişatına bakarak değerlendireceğiz; olabilir” diyen Çip takılarak evcil hayvan kimlik tespiti için verilen süre uzatıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişci, “Orada çalışmalar devam ediyor. 39 ilçeye yazı gönderdik. 39 ilçe kendi değerlendirmesini yapıp dönüş yapacak. Hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında yerlerimiz hazır. İstediklerinde veririz.” Buralar valiliklerin koordinasyonunda belediyelere veriliyor” dedi.

Evcil hayvanların kimliklendirilmesi projesinde 31 Aralık’a kadar çip takılması zorunluluğu nedeniyle yoğunlukların ve sürenin uzatılma ihtimalinin sorulması üzerine Bakan Kirişci, “Ona da bir bakacağız; yani Şu ana kadar rakamların genel gidişatına bakarak değerlendireceğiz” dedi.

Evcil köpekler, kediler ve gelincikler 31 Aralık tarihine kadar ‘Pet Kayıt Sistemi’ne kaydedilmelidir. Çip takmayanlara 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu