Ekonomi

Sermaye artırımlarında yeni vergi indirimi düzenlemesi

Sermaye şirketlerinin nakit sermaye artırımlarının yurt dışından getirilen nakit ile karşılanan kısmına kurumlar vergisi indirim oranı yüzde 75 olarak uygulanacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB), kurumlar vergisi genel tebliği, kurumlar vergisi kanunu ve diğer kanunlarda yapılan değişikliklere paralel düzenlemeleri içeren tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, kamu iktisadi teşebbüsleri dışındaki finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler ile sermaye şirketleri, 5 Temmuz 2022 tarihi esas alınarak 5 farklı hesap dönemi için kurumlar vergisi indiriminden yararlanabilecek. Önceki uygulamada şirketler indirimden her hesap dönemi için yalnızca bir kez yararlanabiliyordu.

Ayrıca, indirim tutarının hesaplanmasında esas alınan kesintili dördüncü vergilendirme dönemi sadece “yıllık hesap dönemi” olarak değiştirilmiştir.

Tebliğ ile İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyet gösteren şirket veya şubelerin yurt dışından satın aldıkları malları Türkiye’ye getirilmeden satmalarından veya aracılık etmelerinden elde ettikleri kazançlar üzerinden yüzde 50 oranında kurumlar vergisi indirimi uygulanabilmesi için gerekli kurallar getirildi. yurtdışından mal alım ve satımında. .

Buna göre kurumların indirimden yararlanabilmesi için; Yukarıdaki kapsamda, elde ettikleri faizin, elde edildiği hesap dönemine ait yıllık kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği tarihe kadar Türkiye’ye transfer edilmiş olması, aracılık faaliyetine ilişkin malın satıcı ve alıcısının Türkiye’de olmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu