Haber

Türkiye ile Esad arasındaki yakınlaşmayı protesto eden grup, Suriye muhalefet liderini tekme ve tokatlarla dövdü.

Türkiye’nin 11 yıl aradan sonra Suriye hükümeti ile ilk resmi teması ve devam eden yakınlaşma süreci, Suriye muhalefetinde tepkilere neden oldu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, geçtiğimiz ay Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ve iki ülkenin istihbarat şefleriyle Moskova’da bir araya geldi. İkinci cinsiyet üçlü toplantısının bu ay yapılması planlanırken, Suriye’de muhalefetin kontrolündeki bölgeler protestolara sahne oluyor.

BİR ZAMANDA GERİLİM ARTIŞI

Türkiye sınırına yakın Azez kentinde dün düzenlenen gösterilerde şoke eden görüntüler ortaya çıktı. Öfkeli göstericiler önce Türkiye-Suriye müzakerelerine karşı sloganlar attı. Türkiye destekli muhalefetin çatı örgütlerinden Suriye Muhalifleri ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Salim el Muslat’ın bir anda gösteriye çıkmasıyla tansiyon hızla yükseldi.

ZALİM LİDER ZORLUK GÖRDÜ

Muslat’a “Hain” diye bağıran onlarca kişi, muhalefet liderini kovalayıp dövdü. Muslat’ın yardımcılarının desteğiyle kalabalığın arasından kaçıp otomobiline binmeyi başarırken, ağır yaralanmadığı belirtildi. Yeterli hızı alamayan kalabalık, Muslat’ın otomobiline saldırdı.

SMDK Lideri Muslat, olayın ardından yaptığı görüntülü açıklamada, Esad yönetimine karşı olduklarını açıklamak için gösteriye kendilerinin de katıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu